Σάββατο 8 Δεκεμβρίου 2012

Δρομείς του ΣΟΧ Φλώρινας στον 30ο Διεθνή Κλασικό Μαραθώνιο της Αθήνας

Για άλλη μια χρονιά ο ΣΟΧ Φλώρινας έδωσε το βροντερό παρών στη μεγάλη γιορτή του αθλητισμού, συμμετέχοντας με 6 δρομείς στον 30ο Διεθνή Κλασικό Μαραθώνιο της Αθήνας, την Κυριακή 11 Νοεμβρίου 2012.

Στην ιστορική διαδρομή των 42km από το Μαραθώνα μέχρι το Καλλιμάρμαρο, ο ΣΟΧ συμμετείχε με 3 δρομείς (τερμάτισαν και οι 3) και στη διαδρομή των 10km με άλλους 3 δρομείς, επιτυγχάνοντας πολύ καλές επιδόσεις, σε έναν αγώνα βέβαια που προέχουν η συμμετοχή και ο τερματισμός.
Ο Νίκος Ζωγράφος με χρόνο 3:49:50, η Φωτεινή Ναλμπαντίδου με χρόνο 4:20:00 και η Βασιλική Καμπούρη με χρόνο 5:06:00 πήραν μέρος στην κλασσική διαδρομή. Στα 10km ο Τάσος Ναλμπαντίδης με χρόνο 00:47:51, ο Χαρίτος Ιωαννίδης με χρόνο 00:48:00 και η Ασπασία Τάντση με χρόνο 00:51:00 εκπροσώπησαν επάξια τον ΣΟΧ με την καθοδήγηση του Γρηγόρη Ναλμπαντίδη.
Τέλος για την ιστορία μεγάλος νικητής του μαραθώνιου ήταν ο Κενυάτης Ράιμον Μπετ Κιμουτάι με χρόνο 2:11:34 και ακολούθησαν οι συμπατριώτες του Κιμπέτ Κοσγκέι (2.12.20) και Κιρούι Αλεξ Σούμκο (2.12.26). Στις επίσης πρώτευσε η Κενυάτισσα Γιάντα Κονσαλατέρ με 2.40.00. Την δεύτερη θέση πήρε η Ουκρανή Σβετλάνα Στάνκο με 2.40.07 και τρίτη μια άλλη Κενυάτισσα, η Βιόλα Κιμέτο με 2.40.28.
Οι μαραθωνοδρόμοι του ΣΟΧ Φλώρινας θέλουν να ευχαριστήσουν τον σύλλογο για την στήριξη καθώς και το γυμναστήριο «Αθλοκίνηση», το κομμωτήριο «Γυφτοπούλου Μαρία» και το φυσικοθεραπευτήριο PhysioLife «Θεολόγου – Παπαπούλια».
Η υπόσχεση για καλύτερα αποτελέσματα και περισσότερες συμμετοχές αποτελεί οδηγό για τον Κλασσικό Μαραθώνιο Αθηνών 2013.