Δευτέρα 20 Ιανουαρίου 2014

Ανώδυνη ήττα

Την πρώτη της ήττα γνώρισε η αντρική ομάδα μέσα στην Καστοριά. Ο αγώνας πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 19/1/2014 και ήταν ο προτελευταίος στη σειρά των έξι παιχνιδιών του 1ου ομίλου της Β΄ Εθνικής Δυτ. Μακεδονίας.

Στον αγώνα αυτό παρόλο που οι ΣΑΡΙΣΕΣ παρατάχθηκαν χωρίς τον Σουμπάση Γιάννη δεν απέδωσαν όπως τις άλλες αγωνιστικές και έτσι έχασαν τον αγώνα 4-2. Το παιχνίδι είχε μεγάλη διάρκεια (3 ώρες) καθώς πολλά παιχνίδια ήταν αμφίρροπα και κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Πρώτα η Καστοριά προηγήθηκε 3-0. Ο Λυγούρας και ο Ιωαννίδης έχασαν τα πρώτα μονά 2-3 και ο Ευθυμίου 1-3. Στη συνέχεια οι ΣΑΡΙΣΕΣ ανέκαμψαν. Πήραν το διπλό με Ευθυμίου και Λυγούρα 3-2 και ο Ιωαννίδης το μονό 3-1. Έτσι το σκορ έγινε 3-2 υπέρ της Καστοριάς. Στο τελευταίο παιχνίδι ο Λυγούρας έχασε 3-0 με όλα τα σετ να κρίνονται οριακά και έτσι διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα 4-2 υπέρ των γηπεδούχων.
Το αποτέλεσμα αυτό δεν έχει βαθμολογικές επιπτώσεις για την ομάδα, καθώς στον πρώτο γύρο στη Φλώρινα οι ΣΑΡΙΣΕΣ είχαν κερδίσει με σκορ 4-1. Έτσι, σε περίπτωση ισοβαθμίας η πρώτη θέση είναι εξασφαλισμένη. Απομένει ένα παιχνίδι με το Αρμενοχώρι για να λήξει το πρωτάθλημα.
Το Μανιάκι Καστοριάς σε αυτό το παιχνίδι επιβεβαίωσε την ανοδική του πορεία. Οι αδερφοί Γκιμουρτζίνα καταβάλουν μεγάλη προσπάθεια και για την προσωπική τους βελτίωση, αλλά και για τη δημιουργία τμημάτων υποδομής. Τους αξίζουν πολλά συγχαρητήρια.

ΣΥΝΘΕΣΗ: Λυγούρας Αν., Ιωαννίδης Κ. (1), Ευθυμίου Θ., Λυγούρας/Ευθυμίου (1).