Τρίτη 2 Απριλίου 2013

Γλίτωσε το έμφραγμα ο ΑΜΥΝΤΑΣ

Με καλή  εμφάνιση στο β μέρος, ο Αμύντας παρά τις σημαντικές ελλείψεις, ανέτρεψε το σε βάρος του 11-8 του ημιχρόνου, επικρατώντας  με 24-26 στην Φλώρινα του τοπικού Μέγα Αλέξανδρου, αποτέλεσμα με το οποίο κατοχύρωσε και  τυπικά την 3η θέση στο πρωτάθλημα της Β εθνικής, 2 μόλις αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση του.

Σε ένα μέτριο ποιοτικά ματς, οι παίκτες του Ζαφείρη Μπεκερίδη, ξεκίνησαν υποτονικά τον αγώνα, αντιθέτως η ομάδα του Μέγα Αλέξανδρου, έδειξε πάθος και  διάθεση στο παιχνίδι της και σε συνδυασμό με τις βοήθειες που πήρε επιθετικά από τον Σίσκο (8γκ) και αμυντικά από τον τερματοφύλακα Βαραδίνη, κατάφερε μετά το 15λεπτό, να σημειώσει σερί  4-0 με το οποίο πήρε προβάδισμα 4τερμάτων  9-5 στο 23λεπτό. Η χρησιμοποιήσει του συστήματος των 2 πιβοτ , συνέχισε να μην αποδίδει τα επιθυμητά αποτελέσματα για τους φιλοξενούμενους, με συνέπεια  η ομάδα του Βασίλη Δούκα  να κλείσει το ημίχρονο στο +3 11-8.
Στην επανάληψη ο Αμύντας παρουσιάστηκε μεταμορφωμένος προς το καλύτερο, με κορυφαίους τους Κάντση(10γκ), Παναγιωτίδη (6γκ), Ηλία (5γκ) και τον 16χρονο Λιάση (τερματοφύλακας), σημείωσε επί μέρους σκορ  7-1, σε διάστημα 10λεπτών, παίρνοντας για πρώτη φορά προβάδισμα 3τερμάτων 12-15.
Από κει και πέρα οι παίκτες του Αμύντα είχαν το πάνω χέρι στο παιχνίδι, ακόμα και όταν ο Μέγας Αλέξανδρος έφερε τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της 21-22, οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν την ψυχραιμία τους, φτάνοντας στην κατάκτηση του ροζ φύλλου.
Δεκάλεπτα: 3-2, 6-5, 11-8 (ημχ), 12-15, 18-21, 24-26.
Διαιτητές: Λαζαρίδης Λ. – Τέμης Κ.
Μέγας Αλέξανδρος Φλώρινας (Β. Δούκας):Ντουμανίδης 3, Χατζηιωαννίδης 3, Κεσίδης 3, Δούμτσης, Μακρόπουλος, Σίσκος 8, Βαραδίνης, Νάντσης, Αδαμαντίου, Σαρακίνης 4, Τραϊνόπουλος,Μαντουλίδης, Φουδούλης, Παπαχαραλάμπους 3.
Δίλεπτες Αποβολές:  2          Πέναλτι: 1/1
Αμύντας Αμυνταίου (Ζ. Μ πεκερίδης): Κάντσης 10, Τόϊτος 2, Παπαϊωάννου 2, Θωμαΐδης, Ζαφειρίδης, Λιάσης (τφ), Παναγιωτίδης 6, Κοσμίδης 1, Ηλίας 5, Παπαχρήστου, Τσιτιρέκης, Γιαννιτσόπουλος, Θεοχαρίδης (τφ).
Δίλεπτες Αποβολές:  4          Πέναλτι: 0/1